Česká premiéra Peugeotu 208 R2 je v rukou Jana Černého

Do poslední chvíle si Peugeot Česká republika a Jan Černý připravovali pro motoristické nadšence velké překvapení, kterým je premiéra vozu Peugeot 208 R2. Ta se uskuteční už při nadcházející Rallye Šumava 19. a 20. dubna v Klatovech.

Sportovní tradice značky Peugeot sahá až do samých počátků automobilového sportu a pyšní se významnými úspěchy snad ve všech oblastech od okruhových závodů, přes vytrvalostní maratóny typu Rallye Dakar až po klasické automobilové soutěže rally. Právě v nich patří značka Peugeot mezi ty nejprogresivnější, ty, které pravidelně určují směr a trend nadcházejících sezón v motoristickém sportu. Známý lev ve znaku francouzské automobilky sbíral vavříny a tituly jak v nezapomenutelné éře rally monster skupiny „B“ se speciálem 205 T16, tak v době největší slávy WRC s modelem 206 WRC, a v poslední době se speciálem 207 S2000.

Začátkem loňského roku uvedl Peugeot na trh následovníka slavné dvojkové řady, tentokrát s číslovkou 208. Ani v jeho případě nezůstala značka nic dlužna bohaté sportovní tradici a záhy po obchodním uvedení sériového modelu 208 nasadila na tratě rychlostních zkoušek závodní vůz Peugeot 208 kategorie R2. Tento dostupný a brzy zřejmě i velmi rozšířený soutěžní automobil by se měl pro mnohé nové talenty stát etapou na cestě k silnějšímu a výkonnějšímu vozu Peugeot 208 T16, který se v současně době intenzivně připravuje na vstup do rally.Česká premiéra Peugeotu 208 R2 je v rukou Jana Černého

V České republice by se jen velmi těžko hledal lepší jezdec pro představení vozu Peugeot 208 R2 na tratích rychlostních zkoušek, než kterým je Jan Černý. Mladík z Příbrami má za sebou množství ocenění, titulů a vítězství i přes to, že je mu teprve 22 let. Jmenujme ocenění mezinárodní automobilové federace FIA – talent roku, vítězství v projektu Pirelli Stars Driver, které mu zajistilo starty v mistrovství světa v rally, dvojnásobný zisk titulu mistr České republiky v rally kategorie 2WD, ocenění Zlatý volant a v neposlední řadě titul FIA mistra Evropy v rally kategorie 2WD, tedy vozů s jednou poháněnou nápravou. Jan Černý v posádce se spolujezdcem Pavlem Kohoutem platí za tu nejrychlejší dvojici s vozem s pohonem dvou kol v České republice zcela právem.

Při 48. Rallye Šumava Klatovy se poprvé představí posádka nového týmu Peugeot Černý Racing ve složení Jan Černý – Pavel Kohout s vozem Peugeot 208 R2. Díky jezdecké prioritě mezinárodní Automobilové Federace FIA pojede při své české premiéře Peugeot 208 R2 jako jeden z prvních vozů na trati první soutěže Mediasport Mezinárodního mistrovství České republiky v rally na českém území. Nový tým Peugeot Černý Racing s novým vozem se bude zúčastňovat i dalších soutěží MMČR v sezoně 2013, a tak nezůstanou ochuzeni ani příznivci motorsportu, kteří nemohou být přítomní nadcházející šumavské premiéře.

Peugeot 208 R2 je upraveným závodním vozem, který vychází ze sériového Peugeotu 208 a s nímž sdílí velké množství komponentů. Srdcem závodního automobilu je atmosférický čtyřválec s označením EP6C o objemu 1600ccm a výkonu 190 koní při 7 800 ot/min. Přímý vstřik benzínu do válců zajišťuje vstřikovací elektronika Magneti – Marelli a výkon motoru na kola je přenášen pomocí pětistupňové sekvenční převodovky s diferenciálem s omezenou svorností. Spojka je hydraulicky ovládaná a kovokeramická. Vůz je vybaven závodním hydraulickým posilovačem řízením se strmým převodem stejně jako hydraulickou ruční brzdou. Bezpečí posádky zajišťuje bezpečnostní ochranný rám a speciální závodní sedačky s vícebodovými bezpečnostními pásy.Česká premiéra Peugeotu 208 R2 je v rukou Jana Černého
Jan Černý, jezdec týmu Peugeot Černý Racing: „Jsem nesmírně rád, že jsem dostal od společnosti Peugeot Česká republika příležitost představit na domácích tratích novinku v podobě Peugeotu 208 R2. Tohle auto je základem pro další růst soutěžních jezdců a Peugeot Sport do něj vkládá velké naděje. Už na prvních soutěžích, kde s Peugeotem 208 R2 startoval Bryan Bouffier, se ukázalo, že auto je velmi konkurenceschopné. S dvoukolkami mám zatím ve své závodnické kariéře největší zkušenost a hned, jak se Peugeot 208 R2 objevil, chtěl jsem si jej vyzkoušet na vlastní kůži. Je to pro naši posádku velké ocenění naší práce, že dostáváme příležitost s tímto vozem s podporou společnosti Peugeot Česká republika a Peugeot Sport. Měli bychom se společně představit na většině soutěží MMČR v rally v sezoně 2013, tak se přijďte na nás k tratím rychlostních zkoušek podívat.“

Marco Venturini, prodejní ředitel Peugeot ČR a vedoucí projektu rally za Peugeot: „Velice nás těší, že díky novému projektu Peugeot Černý Racing rallyoví fanoušci, kterých je v ČR opravdu hodně, o naší značce opět uslyší. Peugeot 208 ve všech svých podobách si rychle získává příznivce, ať už jako sériová verze, která už několik měsíců vládne svému segmentu v Evropě, tak jako závodní R2, kterých se prodalo už 79 do 18 zemí. 208 R2 vtrhla do evropského světa rally nad míru úspěšně a už teď, krátce po uvedení, je velice žádaná. Jsme hrdi, že si ji vybral i jeden z nejlepších a nejnadějnějších českých rallyových jezdců Jan Černý. Věříme, že on je tou správnou osobou k tomu, aby ukázal, co v tomto voze je, a dal sportovnímu duchu značky Peugeot nový impuls. Zároveň si od projektu slibujeme, že podpoří i naše marketingové aktivity, zejména pak příchod modelu 208 GTi na český trh."

48. Rallye Šumava odstartuje v pátek 19. dubna v 16:00 na náměstí v Klatovech a do cíle dojedou první soutěžní vozy na totéž místo v sobotu 20. dubna minutu před šestou hodinou večer. V tu dobu už za sebou budou mít bezmála 170 pořádně ostrých kilometrů rychlostních zkoušek. Peugeot Černý Racing zve k návštěvě 48. Rallye Šumava Klatovy k české premiéře vozu Peugeot 208 R2, kterou budou mít v rukou Jan Černý a Pavel Kohout.

Sledujte novinky z týmového dění na facebooku a na týmových stránkách www.cernyracing.com .Česká premiéra Peugeotu 208 R2 je v rukou Jana Černého