2015 - JAN ČERNÝ POD ZÁŠTITOU ROMANA KRESTY

> Stačí velmi krátký pohled do porevoluční historie rallysportu v ČR na to, abyste zaznamenali jedno jméno - Roman Kresta. Roman je pojem. Jako jediný Čech byl členem dvou různých továrních týmů v mistrovství světa a titulů v rally má tolik, že by s jejich sečtením měl problém i počítač v pentagonu:) . A teď si představte tu situaci, že taková osobnost sportu, který milujete, si vybere zrovna Vás, aby Vám předal maximum zkušeností a pomohl v dalším růstu. Zní to jako sen! :)

Roman záhájil svou kariéru s dědovou Škoda 100 na klikatých silničkách mezi dědinami. Kdo z fanoušků rally jej nezaznamenal za volantem Favoritu či áčkové Felicie, ten to bezpochyby napravil při jeho startech s krásnou Škodou Felicia Kit Car, prvním opravdovým závodním autem novodobé historie Škodovky. Po přesvědčivých výkonech dostal šanci od tuzemského výrobce a v roce 2000 usedl do tovární Octavie WRC. Přes počáteční obtíže a divočiny to ve své premiérové sezóně se 4x4 dotáhl k mistrovskému titulu v ČR.

Škoda také dala Romanovi možnost poznat soutěže mistrovství světa. V roce 2001, kromě obhajoby titulu v ČR, podnikl své čtyři první starty v MS a přestože ani jeden z nich neznamenal přejetí cílové rampy, jednalo se o cenné zkušenosti, které Roman mohl zúročit v budoucnu. Třeba už v roce 2002, kdy se s tovární Octavií WRC představil na šesti závodech šampionátu WRC. Kromě toho, s "oktávkou" odstartoval do dvou nejvýznamnějších podníků v ČR. Bohemii vyhrál, na Barum havaroval.

Rok 2003 představoval změnu. Po šňůře Škodovek se Roman stal pilotem podporovaným sítí Peugeot Česká republika, stejně jako se to povedlo o deset let později mně:) S vozem 206 WRC absolvoval několik závodů v ČR i ve světě. Rok následující byl opět kombinací startů u nás a v zahraniční, protentokrát v kokpitech vozů Impreza WRC, Fabia WRC, Accent WRC a Focus WRC. Jeden z vrcholů jeho kariéry však přišel v roce 2005, kdy se jako první (a zatím poslední) Čech stal členem jiného továrního týmu, než je Škoda. Konkrétně se jednalo o tovární tým Ford. Ke konci sezony Roman pravidelně obsazoval umístění v TOP 5 MS, což vhledem k tehdy panující konkurenci bylo obdivuhodné!

Kromě roku 2006, ve kterém se Roman účastnil závodů v mistrovství Velké Británie, se po svém angažná u Fordu Roman soustředil na Mistrovství České republiky, počínaje s Mitsubishi Lancer evo IX, přes Peugeot 207 S2000 až konečně s Fábií S2000. Během tohoto období Roman založil svůj tým Kresta Racing, který platí za jeden z nejvíce profesionálních týmů v ČR. Od roku 2013 Roman své aktivity v rally pomalu tlumí až jsem v letošním roce dostal zmíněnou šanci já:)

Roman Kresta je nejen pojem jakožto rally jezdec, ale je rovněž velmi ceněným technikem, který rozumí nastavení podvozku a diferenciálů jako málokdo na světě.

Chtěl bych Romanovi velmi poděkovat. Vážím si jej jako člověka, je pro mě závodnickým vzorem a navíc nyní mi dává možnost, kterou chci maximálně využít! :)

WRC 2015 WRC 2015 WRC 2015 WRC 2015 WRC 2015 WRC 2015 WRC 2015